Osram Cool Blue pro bezpečnější a pohodlnější jízdu

Na trhu je k dispozici doslova za pár desítek korun halogenová žárovka, napodobující svit xenonové výbojky. Je vhodná do všech typů běžných světlometů, je homologovaná pro běžný silniční provoz a neoslňuje protijedoucí vozidla. Nejde však pouze o vzhledový noblesní efekt, tato skutečnost má mnohem širší pozitivní dopad.

osvětlená silnice, provoz

Xenonový efekt dokáže víc, než si myslíte

Vývojové zázemí společnosti Osram vytvořilo v průběhu několika desítek let celou řadu inovací a jednou z nejvýraznějších byl návrh halogenové žárovky pro běžný silniční provoz v takovém barevném podání, které způsobí doslova revoluční změny v jízdních vlastnostech. Zdá se to možná trochu nadnesené, ale posun barvy na ose světelného spektra směrem k modrému odstínu mění nejen estetický dojem, ale zároveň praktickou funkcionalitu. Lidský zrak je totiž velmi citlivý na bílé světlo, které napodobuje sluneční svit a s tím souvisí i tělesné pochody, hormonální změny a dokonce produkci stresových hormonů.

Nejvyšší produkce melatoninu nastává ve fázi východu a západu Slunce, je to hormon, který tlumí fyzickou aktivitu a připravuje tělo k pozvolnému „rozběhu“ nebo ve večerních hodinách k útlumu a odpočinku. Odpovídá tomu také barva slunečního kotouče nad obzorem, která je přibližně 3000 K, a shodou okolností zhruba stejný barevný odstín vyzařují běžné halogenové autožárovky.

městská ulice

Řidič za volantem by však měl být připraven včas reagovat na podněty v silničním provozu a nikoli přejít do odpočinkového režimu. S tímto jevem pracovali ve společnosti Osram a cílem snažení vývojového týmu byla žárovka Osram Cool Blue, jejíž teplota chromatičnosti 4200 K odpovídá neutrálnímu bílému dennímu světlu, které vyzařují sluneční paprsky při průchodu atmosférou v odpoledních hodinách. Řidič je pak připraven podat maximální výkon, je lépe soustředěný na jízdu, není vystresovaný a má lepší přehled o tom, co se odehrává v jízdním pruhu a jeho okolí.

2/5 - (1 vote)