Co obnáší instalace fotovoltaiky


Češi jsou vyhlášení kutilové, a i to je jeden z důvodů, proč u nás dobře prosperují hobby markety. Byli jsme zkrátka zvyklí si za socialismu vytvářet svépomocí takřka vše, co bylo zapotřebí na stavbě, v domácnosti či na zahradě. Tehdy bylo na trhu mnoho druhů nedostatkového zboží, a tak nikomu nepřipadalo zvláštní, že si kdejaká švadlena doma spíchla kalhoty, které by nikdy nikde nepořídila, anebo si šikovný zámečník svařil konstrukci pro přívěsný vozík, který později dokonce prošel kontrolou STK. Podobný přístup zastávají někteří kutilové i k fotovoltaice. Domnívají se, že postačí nastudovat pár příruček, namontovat solární panely na střechu, zařízení zapojit a uvést do provozu, a je to! Jenže ono to tak jednoduché není, protože fotovoltaická elektrárna není dřevěná polička na knížky nebo cihlová zeď.

panely na střeše

V první řadě musíte mít pokročilé znalosti z oboru elektrotechniky, protože zprovoznění zařízení není práce pro kutily, ale pro elektrikáře s patřičným certifikátem. Kutil by teoreticky zvládl namontovat samotné panely, propojit je mezi sebou, a umístit do vhodné místnosti měnič a oba (AC i DC) rozvaděče včetně montáže lišt pro kabeláž, ale to zásadní – zprovoznění zařízení – musí provést elektrikář.

fotovoltaické panely

Nevýhodou instalace fotovoltaiky svépomocí je ovšem nedostatek zkušeností a odborných znalostí. Jestliže se obrátíte na odborníky, kteří se na tuto oblast specializují, vytvoří nejen projekt FVE, ale budou si vědět rady, jak a kam umístit panely pro váš typ stavby (rodinný dům, chatu, garáž, přístavek, pergolu, kůlnu či přímo na zem), a budete mít také kromě vyřízené státní dotace k dispozici i záruku na prováděné práce i samotné veškeré technické komponenty. Montáží svépomocí se také připravíte o možnost provést záruční i pozáruční servis. Zvažte tedy, zda to „risknout“ a hrubou montáž provést sami s tím, že závěrem akce pověříte elektrikáře, anebo si necháte namontovat komplet fotovoltaiku, správně dimenzovanou pro váš případ, a se zárukou, na klíč od specializované firmy.