Na demolici domu byste neměli být sami


Zdědili jste po prarodičích rekreační chatu, ale jde o objekt určený spíše k demolici, než rekonstrukci? Jestliže je chata umístěna na hezkém místě, s výhledem do krajiny, a pozemek stojí za to využít, a postavit na něm třeba jinou chatu se zděnou podezdívkou, celoročně obyvatelnou, pak jej neprodávejte a pusťte se do jeho zbourání.

dům k demolici

Demoliční práce se ovšem zdají snadné a mnozí z vás se mohou domnívat, že k tomu nepotřebujete prakticky žádné vzdělání, a že stačí jen vzít do rukou elektrické či pneumatické kladivo a začít jednat. Toto však platí pouze tam, kde chcete vybourat část zdiva, například nenosnou příčku, vyměnit staré okno nebo dveře, anebo strhnout jednám rychlým hmatem dřevěný slepičí kurník. S bouráním domu na to musíte jít jinak a postupovat tak, abyste nebyli zaskočeni razancí zřícení objektu, když se ochromí jeho statika.

demoliční práce

Demoliční práce jsou svým způsobem věda. Musíte znát nejen určité metody a postupy práce, ale také domýšlet do důsledků vaše jednání. Nemůžete jen tak praštit kladivem do nosné zdi a čekat, že se domek sesype, jako ten domeček z karet. Někdy je také důležité zajistit, aby se zbouralo jen to, co se doopravdy zbourat má, a zůstaly zachovány okolní stavby, bez známek viditelného poškození.

Svěřit demolici stodoly a jiných venkovských objektů profesionálům není žádná ostuda, jde o velmi náročnou práci, s níž se nemusí dokázat vyrovnat ani velmi šikovný amatérský kutil. A zejména u velkých budov, jako jsou zemědělské usedlosti a stodoly, staré patrové prvorepublikové vily, zámečky a velké sklady, počítejte s tím, že bude také zapotřebí speciální technika včetně nákladních automobilů na odvoz stavební suti. Cena demolice stodoly je snadno zjistitelná položka a demoliční práce lze objednat v předstihu na jakoukoli stavbu a obvykle není podstatné, v jaké lokalitě se nachází, demoliční a vyklízecí firmy mívají velmi široký koridor své působnosti.