Jaké schody jsou vhodné?

Schody a schodiště jsou bez debat nedílnou součástí domů a mezonetových bytů. Jejich výběru bychom měli věnovat náležitou pozornost. Nejedná se totiž pouze o estetickou záležitost, ale především o zdraví. Nevhodně vybrané schodiště může zapříčinit velmi ošklivé a nebezpečné pády.

schodiště v obýváku

Při výběru dbejte tedy na to, aby chůze po schodech nebyla nebezpečná. Přihlédněte k tomu, kdo bude schodiště využívat. Jestli je vhodné pro děti, seniory nebo pohybově handicapované osoby.

Samozřejmě, že se vám tato nezbytná součást bydlení musí líbit i na pohled. Obzvlášť v mezonetových bytech ho budete mít na očích neustále, protože je přímou součástí interiéru.
skleněné zábradlí

Pokud máte dostatek místa, budete na tom o něco lépe. Čím větší bude schodiště, tím lépe se vám po něm bude chodit. Bude rozhodně pohodlnější a bezpečnější.

Nejčastější variantou jsou přímá schodiště. Možná budete váhat jaký materiál zvolit. Každý máme jiné představy. Určitě byste měli přihlédnout ke stylu, v jakém máte uspořádáno bydlení. K přírodním stylu se nejspíš skleněné schody hodit nebudou. Naopak dobrým řešením budou pro minimalisticky zařízené bydlení. Dřevo se naopak bude hodit do všech interiérů. Při vhodném zkombinování s jinými materiály, které podtrhnou celkový vzhled, nebude působit rušivě ani v moderním pojetí.

Každé schodiště by mělo být pro naši bezpečnost opatřeno zábradlím.
kovové schodiště

Madla u zábradlí by měla být pevná a pohodlná, abychom se mohli dobře zachytit. Zábradlí můžete zvolit tabulové nebo sloupkové. U sloupkových zábradlí dejte pozor na mezery mezi sloupky. Neměli by být příliš daleko od sebe. Ideální rozměr je do dvanácti centimetrů.

Pokud jsou v domácnosti děti a starší a méně pohyblivé osoby, opatřete jednotlivé schodnice protiskluznými páskami a dostatečným osvětlením. Bohatě postačí bodovky, pokud budou umístěny ve výši schodnic.