Jaký je poměr ceny betonového plotu k jeho „výkonu“

Beton je zdánlivě monstrózní materiál, studený, šedý, nevzhledný a škaredý, stačí podniknout exkurzi do bývalého vojenského opevnění před druhou světovou válkou, anebo se projít pod konstrukcí betonového mostu, kdekoli vás napadne. Dopravní, vojenské a průmyslové stavby jsou koncipovány ryze účelově, estetický vzhled je druhotný, to ovšem neplatí pro výrobky z betonu, určené k oplocení pozemků, včetně okrasných zahrad.

zeď z kamenů

Beton je materiál tvárný a poddajný, lze jej odlévat do různorodých tvarů a zhotovit z něj i předměty umělecké hodnoty, jako jsou mísy, vázy, podnosy, truhlíky na květiny, lemování teras a chodníků, zámková dlažba atp. Do této kategorie patří i betonové ploty z odlévaných armovaných sloupků a plochých desek. Odlitky mají velmi rozmanitý tvar povrchu, mohou připomínat dřevo, štípaný kámen, kamenné kvádry či valouny, mohou být hladké, drsné, povrch mohou zdobit ornamenty. Vzhledově zajímavá může být i barva betonu, v odstínech okrové, hnědé, šedé, krémové či zelené. Díky tomu je lze snadno začlenit do okolní zástavby, prakticky do libovolného prostředí velkých měst či menších obcí a samozřejmě do průmyslových komplexů, parkovišť a dalších dopravních a obslužných komunikací.

zdivo z kamenů

Cena betonového plotu bývá nižší v porovnání s klasickými materiály zdiva, jako jsou kameny či cihly, betonové desky jsou velmi tenké, čímž se ušetří za náklady na spotřebu materiálu. Při jejich výstavbě odpadá i složité a pracné kopání a betonování základů, typické pro všechny typy pevného zdiva.

Betonový plot si můžete postavit sami, nebo objednat jeho montáž odborníky. Vyplácí se to zejména tam, kde je pro vás obtížné hloubit otvory pro sloupky, a kde je svahovitý, hůře přístupný terén, a kde není snadné manipulovat s jednotlivými deskami, jejichž hmotnost přesahuje sedmdesát kilogramů.