Proč na fasádách domů často najdeme kamenné obklady?

Každý z nás chce nejen to, aby jeho dům byl útulný a dobře vypadal, ale také aby dlouho vydržel bez poškození. Koneckonců, kvůli tomu jsou stavěny co nejpevněji. To ovšem neznamená, že bychom neměli učinit i další opatření, kterými tyto vlastnosti podpoříme.

I to je koneckonců důvod, proč na spodní části fasády domů tak často najdeme kamenné obklady. V podstatě jsou na fasádu přilepeny. Obvykle se jedná o specifický typ kamenů, nejčastěji břidlici či žulu. Ty totiž mají ty správné vlastnosti.

obkladkamen2

Samozřejmě se můžeme ptát, proč jsou tak důležité, že je najdeme skoro všude. Přeci jen, není to zrovna nejlevnější záležitost, a nedá se tedy předpokládat, že by to všichni vlastníci domů dělali jen proto, aby vylepšili vzhled dané nemovitosti.

A je tomu skutečně tak. Existují totiž i další, mnohem závažnější důvody, které použití tohoto obložení ospravedlňují.

Tím prvním je zvýšení stability domu. Je nutné si uvědomit, že domy jsou díky projíždějícím autům v podstatě neustále vystaveny otřesům. My je sice nevnímáme, avšak jejich dlouhodobé působení může způsobit praskliny. Aby se tomuto předešlo, používá se právě obložení, které ji má zpevnit.

obkladkamen4

Ani ono samozřejmě není samospásné, a je potřeba počítat s tím, že se praskliny dříve či později objeví, a následně bude nutná údržba a oprava fasády. Obložení však může tuto dobu značně oddálit.

Velmi důležitý je také fakt, že se mnohem snadněji čistí, než klasická omítka. A to je důležité, neboť opět díky projíždějícím automobilům zde máme zplodiny z výfukových plynů, které postupem času fasádu zabarví. Nehledě na lidi, kteří zde často malují graffiti, případně zde zanechávají jiné známky své přítomnosti.

Je tedy vidět, že se použití těchto kamenných obkladů rozhodně vyplatí. Přeci jen, prodlouží životnost naší nemovitosti, a zároveň usnadňuje její údržbu. A to se rozhodně vyplatí, ne?