Když nás „poctí“ návštěvou exekutor

Stát se to může každému, jen málo domácností v naší republice nemá žádný dluh, byly doby, kdy banky rozdávaly půjčky jako na běžícím pásu, jenže, když si půjčku bereme, málokdy počítáme se všemi riziky, jako je například ztráta zaměstnání, nemůžete hned najít jinou, tak se jdete přihlásit na Úřad práce, podpora v nezaměstnanosti není nijak vysoká, člověk je rád, že zaplatí nájem a jídlo, přesto v danou chvíli, když víte, že nebudete moci měsíčně splácet tolik, kolik činí Vaše měsíční splátka a přestanete tedy splácet úplně, uděláte tu největší chybu.
kapsy bez peněz
Zajděte do banky, nebo k věřiteli, od kterého máte peníze půjčené, a zkuste si na nějakou dobu splátky snížit na minimum, banky Vám většinou vyjdou vstříc, u nebankovních společností už to bývá horší, ale většinou se s nimi také dá domluvit, hlavně plaťte alespoň minimum, když budete dělat „mrtvého brouka“, zaděláváte si tak na hodně velký problém, a tím je EXEKUCE.
finanční krize

Pokud totiž nebudete platit vůbec nic, banka Vás několikrát vyzve k placení, potom již k uhrazení celého dluhu, když stále nebudete reagovat, nejdřív věc předá některé z tzv. inkasních společností, počítejte s tím, že celou dobu Vám „naskakují“ nemalé úroky, a když ani tehdy se nikdo od Vás nedočká žádné reakce, věc se předá na soud, který rozhodne o exekuci a pověří exekutora, aby začal jednat.
A že exekutoři jednat umí, mnohdy vidíme v televizi neuvěřitelné příběhy. Exekutor si ovšem nesmí dovolit všechno, není všemocný, jak si oni sami většinou myslí.
Exekutor Vás nejprve vyzve k zaplacení dluhu, ten mezitím narůstá i o jeho náklady, mezitím si bude zjišťovat Vaší finanční situaci, pokud zjistí, že pracujete, nařídí Vám exekučně srážky ze mzdy, u kterých platí, že Vám musí ponechat částku životního minima.
Když zjistí, že není z čeho srážky nařídit, může Vás navštívit doma, a tady záleží na výši dluhu, pokud jde o nižší částku, zabaví Vám cenné věci, které se potom prodají v dražbě a dluh pokryjí, pokud jde o částku velkou, může Vám zabavit i byt v osobním vlastnictví nebo nemovitost.
peněženka ve svěráku
Co Vám exekutor zabavit nesmí:
–        ze základního vybavení domácnosti je to: postel, stůl, židle, kuchyňská linka vč. nádobí, sporák nebo vařič, lednici, pračku, ložní prádlo
–        z Vašich osobních věcí nesmí zabavit běžné oděvy (luxusní může), zdravotnické potřeby, dětské hračky, snubní prsteny, písemnosti osobní povahy, to samé platí pro fotografie, hotovost do dvojnásobku životního minima, a pozor, nově Vám také nesmí vzít domácího mazlíčka, což dříve mohl, protože domácí mazlíčci byli dřív paradoxně bráni jako věc.