Nejlepší film historie

Hodnocení filmů probíhá samozřejmě na několika úrovních. Ať už hodnotí diváci či kritici, můžeme směle říci, že v rámci mínění českého lidu, film Vykoupení z věznice Shawshank jasně válcuje všechny ostatní filmy historie. Toto hodnocení vychází z hodnocení na nejnavštěvovanějším portálu s názvem Česko – Slovenská filmová databáze, zkráceně ČSFD.
zazděný tunel

O filmu

Film je natočený podle novely Stephana Kinga. Jedná se o příběh přátelství, moudrosti, naděje a důvěry. Charaktery jednotlivých postav jsou vytvořeny velmi výrazně a dobře. Hlavním hrdinou je Andy Dufresne, kterého v této roli představuje Tim Robbins. Tento Andy přichází do vězení jako zcela nový vězeň, který je podezřelý z vraždy. Ve vězení se spřátelí s doživotně odsouzeným spoluvězněm Redem. Toho naprosto úchvatně ztvárnil Morgan Freeman. Jejich přátelství jim pomáhá v nelidském prostředí vězeňského systému přežívat.
Ani jeden z hlavních hrdinů nechce upadnout do stavu rezignace a tak si dodávají naději vzájemně, ale také svým spoluvězňům.
drátěný plot

Film jako takový

Začátek nás převede do roku 1947, kdy uvedený Andy prochází procesem, ve kterém je souzen za vraždu své vlastní manželky a jejího milence. Dostane tak dva doživotní tresty, které si musí odpykat ve zmíněné věznici. V té právě se spřátelí s Redem a samozřejmě i s jinými vězni.
Během prvních let ve vězení se Andy protrpí nespravedlností a krutostí zacházení s vězni ze strany vězeňské služby, ale také ze strany ostatních vězňů.
Postupem času však využije své předchozí profesní kariéry bankéře a znalostí z účetnictví a tak upoutá pozornost kapitána dozorců a získá postupně důvěru ředitele věznice. Tito uvedení pomocí Andyho perou špinavé peníze.
 
Protože se do vězení dostane další postava, která má informace o tom, jak by bylo možné prokázat Andyho nevinu, požádá Andy o obnovu procesu.
Protože však ředitel potřebuje Andyho pomoc s nelegálně vydělanými penězi, zakročí a na toto vůbec nedojde.
 
Protože Andy intenzivně po dobu celého svého pobytu zde pracoval promyšleně na svém útěku, prokopal si únikový tunel z vězení. Protože měl na starosti nelegálně ukládané peníze po celou dobu, vyzvedl si je a odcestoval. Vzhledem ke svým možnostem také popsal vše, co se děje ve věznici a nechal v novinách tyto informace zveřejnit. Ředitel spáchal sebevraždu, což v konsekvenci přineslo podmínečné propuštění Reda.
Ten nešťastný na svobodě nechtěl všechno vzdát a vybavil si dohodu, kterou učinil s Andym. Našel na místě sjednaném peníze a za ně odcestoval právě za Andym.
 soška ocenění

Ocenění

Tento naprosto strhující příběh získal sedm nominací na Oscara. I přes to, že se jedná o jeden z nejlepších filmů historie, nezískal tenkrát bohužel Oskara žádného. Jeho konkurencí totiž byl Forrest Gump a Pulp Fiction.