Známé i neznámé Polsko

Když navštívíte Polsko,určitě bude vašim cílem Varšava. Hlavní město našeho souseda je krásné a určitě vás upoutá mnoha zajímavostmi. Pojďme se, ale společně vydat do dalších zajímavých polských měst, které by byly chyba nenavštívit. Výhodou je, že Polsko je blízko, a tak vám k jeho návštěvě stačí třeba i jen prodloužený víkend. Do Polska se pohodlně dostanete autem, vlakem, ale i autobusem. Výběr je jen na vás.

krakov

Wroclaw

Romantické město Wroclawje čtvrté největší město v Polsku. Jeho nejstarší část leží na Tumském ostrově,který návštěvníky nadchne krásnými historickými budovami a kostely. Když zde budete, vydejte se na vyhlídkovou plavbu po řece Odře. Její trasa vede historickým centrem, a tak si kromě romantické plavby vychutnáte i neobvyklé pohledy na město. V centru města se nachází hlavní trhové náměstí – Rynek,na kterém to doslova žije. Nenechte si ujít ani nádherný květinový trh.

polsko

Najíst se jděte do zdejší nejstarší evropské restaurace s názvem „Piwnica Świdnicka“,která je v provozu již od roku 1275. K občerstvení můžete využít i služeb mnoha malých útulných hospůdek a příjemných restaurací.

„Během procházky v uličkách Wroclawi vás jistě překvapí všudypřítomní trpaslíci. Jsou maličtí a znázorňují různé lidské vlastnosti.“

Krakov

Krakovje považován za jedno z nejkrásnějších polských měst. Svou atmostérou připomíná královskou Vídeň nebo uměleckou Florencii. Zajímavá může být návštěva židovské čtvrti Kazimiers.Duší této čtvrti je spousta kavárniček, restaurací a obchůdků, které mají své kouzlo, stejně jako staré hřbitovy a synagogy.

Městu dominuje Královský hrad na vrchu Wavel, který byl od 11. až do 17. století sídlem polských králů. V hradním komplexu je jedinečná katedrála svatého Stanislava a Václava. Pod vrchem Wavel se nachází nejznámější polská jeskyně „Dračí jáma“,ve které býval podle legendy sedmihlavý drak. Přemohl ho král Krak, po kterém město dostalo jméno.

varšava

 „Pokud to s historii nijak nepřeháníte a jste spíš nákupní maniaci, Krakov uspokojí i Vás. Nákupní galerie Krakowska je známá skvělými cenami. „

Lodž

Dalším polským městem, které stojí za vaši návštěvu je Lodž,známá i jako „polský Manchester“. Její jedinečnost je i v tom, že poté, co byla Varšava po druhé světové válce srovnána se zemí, stala se Lodž důležitým kulturním centrem země. Dodnes je město střediskem polské kinematografie a sídlí zde slavná filmová škola, která vychovala takové režiséry jako je Andrzej Wajdanebo Roman Polanski.Určitě nevynechejte návštěvu Piotrkowské ulice, která vás upoutá secesními stavbami, bary a kavárnami. Na výběr máte i z různých muzeí, díky kterým se dozvíte zajímavé informace o kultuře, umění a životě našich sousedů.