Vydejte se s námi do kraje sopek

Trosky

Zříceninu hradu na nápadném kopci jistě není třeba představovat. Je významným turistickým místem v Českém ráji. Hrad byl vystavěn na lávovém výlevu starém zhruba 16 milionů let, v jeho okolí se vyskytují v hojné míře pískovce a celá tato scenérie je označena za přírodní památku. S Troskami se můžete potkat také v oblíbeném dokumentárním seriálu o magických horách s již zesnulou Květou Fialovou a Václavem Cílkem.
české středohoří

Luž

Nejvyšší hora Lužických hor je rovněž sopečného původu. Tvoří součást hranice s Německem a z české strany je dobře přístupná po turistické značené cestě. Lužické hory jsou krajem mnoha lidem neznámým. Jsou řídce osídlené a nesetkáte se tu s turistickým ruchem v takové intenzitě, jaká panuje např. v létě v Krkonoších. Krajina je však velice malebná a možno říci i na pohled zajímavější. Nedaleko od hory Luž se nachází přehradní nádrž Naděje, ledová jeskyně, tisíc let starý tis a především řada překrásných venkovských stavení se zachovalou architekturou roubených staveb. Milešovka

Největrnější hora ve střední Evropě láká nejen meteorology, ale i turisty, kteří se vzhůru k nebesům vydávají po svých, nebo dokonce na kolech. Na vrcholu je postavena rozhledna s restaurací a občerstvovací bufet, a pokud máte štěstí na pěkné počasí, spatříte jako na dlani celé České středohoří, Krušné hory, horu Říp, nebo také kontroverzní dálniční most u obce Opárno.
silnice u jezera

Raná

Kdo z vás se někdy vydal po silnici od Prahy směrem na Louny, Žatec a Most, jistě nepřehlédl výrazný kopec, tyčící se nad stejnojmennou obcí. Silniční tah č. 28 z Loun do Mostu je v těchto místech přepažen dvěma vrcholy (ten druhý se jmenuje Oblík). Okolní terén je spíše rovinatý a dva vystouplé vrcholky jsou vlastně pozůstatky aktivních činných sopek. Raná se v druhé polovině dvacátého století stala významným dějištěm leteckých sportů, zejména létání na závěsných kluzácích (rogallo) a paraglidingu. Sídlí zde také Letecký klub Raná, který pořádá i mimořádné zábavné akce, např. přelety historických kluzáků s piloty v maškarních oblecích.