Nový Zéland- Země dlouhého bílého oblaku


Nový Zéland je částí kdysi ponořeného kontinentu Zélandie. Tato Zélandie společně s Austrálií vytvoří širší region Australasie, který je součástí celé Oceánie. Domorodí Maorové, jež na ostrovech Nového Zélandu před příchodem Evropanů žili, měli název pro jeho Severní ostrov, a to „Te Ika a Māui“ a Jižní ostrov „Te Wai Pounamu“ nebo „Te Waka o Aoraki“. Ještě počátkem dvacátého století byl Severní ostrov označován jako „Země dlouhého bílého oblaku„. V moderní maorštině se tento název nyní užívá pro celý Nový Zéland.

Nový zéland

Historie Nového Zélandu

První objevitel ostrovů, Evropan Abel Tasman, zde přistál roku 1642 a ostrovy následně pojmenoval Staten Landtm, neboť se domníval, že objevil část Jižní Ameriky.

·         Nový Zéland potom dostal svůj název v roce 1645 od nizozemských kartografů, kteří ostrovy nazvali Nova Zeelandia, po jejich nizozemské provincii Zeeland. Britský objevitel James Cook následně poangličtil název ostrovů na New Zealand.

·         Později bylo v 1861 na Jižním ostrově objeveno zlato. Ostrovy Nového Zélandu zasáhla vlna osadníků, a zlatokopů, kteří se zde na ostrově pokoušeli přijít k obrovskému majetku.

·         V šedesátých letech devatenáctého století se na Novém Zélandu přistěhovalci a osadníci přetahovali o půdu s domorodými Maory. Došlo k několika krutým válkám, kdy Maorové neměli šanci zvítězit a přišli o mnoho svých práv a území, které zdědili po předcích.
·         Po období maorských nepokojů v sedmdesátých letech v současné době znovu ožívá zájem o maorskou kulturu a tradici.

jezera
 
Severní ostrov Nového Zélandu je charakteristický velice nepravidelným pobřežím, kde se nachází několik poloostrovů, jež vybíhají do moře. Úrodné nížiny se tady na ostrově střídají s kopci, zátokami a písčitými plážemi. Připadáte si, jako by to byla {LINK}.  Vprostřed tohoto Severního ostrova se nachází též oblast sopek, z nich čtyři jsou dosud činné.

·         Mimoto se zde nachází také mnoho bublajících horkých pramenů a gejzírů.
·         Více k jihu se tyčí špičaté kopce, které se posléze svažují a předcházejí v roviny a pobřežní nížiny.
·         Jeden z těch kopců nese jméno Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu je zapsán do Guinessovy knihy rekordů pro jeho dlouhý název.

Nový Zéland- Země dlouhého bílého oblaku
Ohodnoťte příspěvek
ebook-hvezdne-bricho-za-6-tydnu-270x270-1495697956-1496178148-1500994616.jpg