Neutrácejte zbytečně

Mohu jenom doufat, že se na tomto místě nějak nedotknu našich věřících. Konec konců to nemám v úmyslu, není to zde vyřčené zle míněno a spíš jenom tak zlehounka popíchnu. A to myšlenkou, jak to asi bylo na počátku světa. Bůh pravil „budiž světlo“ a ono bylo, a když mu posléze přišel účet za energii, slehla se po něm zem a odstěhoval se kamsi na nebesa, kam za ním našinci z oněch časů nemohli. A nakonec se vzdálil ještě dál, to když ho začal na jeho nebesích otravovat Gagarin a jeho následovníci, kvůli čemuž je dnes už na zeměkouli boží dopuštění.
kulaté žárovky

Ale to jsem si jenom tak pustil fantazii na špacír. Protože je logické, že když je někdo všemohoucí, těžko si na něj mohl vyskakovat nějaký ten tehdejší dodavatel energie, a i bylo-li by tomu tak, už by to bylo dávno promlčené nebo osobně odbankrotované.

Ovšem ani ti z nás, kdo jsou, jak se říká, „za vodou“, si nemohou dovolit to, co bůh. Nemají bezbřehou moc, a tudíž musí i oni platit za odběr elektřiny. A dalo by se domnívat, že čím je člověk bohatší, tím má větší palác, čím má větší palác, tím víc v něm musí svítit, čím víc svítí, tím víc platí za energie, a čím víc za ně platí, tím rychleji chudne.

A nechce-li chudnout? Pak má pochopitelně na výběr. Může

žít potmě

chodit po domě se zavařovací sklenicí plnou nachytaných světlušek

umístit si do místnosti trouchnivějící a fosforeskující kusy dřeva

pálit uprostřed pokoje erární parkety, dokud nějaké jsou

anebo se pokusit načerno připojit na elektroměr sousedů, což je ale jen

dočasné řešení, než bude odhalen

obyčejná žárovka
Dotyčný si může počínat takto. Anebo zvolit jinou cestu a pořídit si nějaké ty žárovky disponující LED technologií, třeba led žárovku e27 20w, jež je kvalitní, spolehlivá a zároveň i úsporná. Pochopitelně ne co se týká svítivosti, ale spotřeby elektřiny. Což je ze všeho, co jsem tu nabízel, vlastně to nejideálnější řešení, protože a jenom blázen by platil zbytečně mnoho. Toto je volba, jíž nikdo nikdy nezalituje, protože se poněkud vyšší pořizovací cena bohatě vrátí na úspoře energie.

A je možná škoda, že to nevěděl ani Vševědoucí, když vytvářel svět. Protože to by před těmi přemrštěným účty za elektřinu nezmizel na nebesa a dnes by byla vůle jeho jak v nebi, tak i na zemi. A to by bylo boží.