Les – to je místo k nadechnutí


Radost z procházky přírodou si můžete dopřát vždy, když cítíte potřebu klidu, souznění a možnost relaxace, spojené s otužováním zdraví. A samozřejmě ti, co jejich vášní je sběr hub nebo bylinek, tak si lesaa užívají velmi často. A je v podstatě jedno, jaké je roční období, důležitý je příjemný pocit z pohody, z volnosti.


Ale není houbař jako houbař. Jsou takoví, co se soustřeďují na sběr hub, který je složen výhradně z hříbků, kozáků, lišek, ostatní jsou pro ně takzvané „prašivky“. Pak jsou tu houbaři, kteří jdou na to vědecky. A mnozí z nás houby kupují v obchodě.


Podzim, pokud je občas deštivý, má dostatečnou vlhkost a správné ochlazení, tak to je ráj pro houbařskou sezónu.


Sychravé a chladné počasí je spjaté s občasným nachlazením a virózami. Těm se dá předcházet dobrou imunitou. Víte, jak vám některé známé houby mohou pomoci ve prospěch vašeho zdraví?  Jedna z mnoha, která se nejenom hojně používá v kuchyni, ale i blahodárně působí na naše zdraví je 


         


        HLÍVA USTŘIČNÁ (Pleurotus ostreatus), která kromě výborné


            chuti má hlavně léčivé účinky. Není to lék, houba je zařazena do skupiny


            potravinových doplňků.


 


§  Významnou složkou hlívy ústřičné pro naše zdraví jsou polysacharidy přírodního původu, tzv. beta – glukany. Tato složka je účinná pro zvyšování obranyschopnosti našeho organismu. Silně posiluje imunitu.


 


§  antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí.


 


§  Účinně pomáhá při cukrovce, nadměrnému cholesterolu a snižování krevního tlaku.


 


§  Hlíva ústřičná má vysoký obsah kyseliny listové, která pomáhá zvyšovat tvorbu červených krvinek.


 


Odpradávna byly houby součástí lidské potravy. Léčivé vlastnosti hub jsou v léčitelství využívané též po tisíciletí. Čínská, indická a japonská medicína vždy využívala některé houby kvůli léčivým účinkům „biologicky aktivních látek“, které posilují náš organismus. I v současné době se stále intenzivně studují jejich léčivé účinky.

Les – to je místo k nadechnutí
Ohodnoťte příspěvek