Les – to je místo k nadechnutí

Radost z procházky přírodou si můžete dopřát vždy, když cítíte potřebu klidu, souznění a možnost relaxace, spojené s otužováním zdraví. A samozřejmě ti, co jejich vášní je sběr hub nebo bylinek, tak si lesa užívají velmi často. A je v podstatě jedno, jaké je roční období, důležitý je příjemný pocit z pohody, z volnosti.
podzimní les

Ale není houbař jako houbař. Jsou takoví, co se soustřeďují na sběr hub, který je složen výhradně z hříbků, kozáků, lišek, ostatní jsou pro ně takzvané „prašivky“. Pak jsou tu houbaři, kteří jdou na to vědecky. A mnozí z nás houby kupují v obchodě.

Podzim, pokud je občas deštivý, má dostatečnou vlhkost a správné ochlazení, tak to je ráj pro houbařskou sezónu.

Sychravé a chladné počasí je spjaté s občasným nachlazením a virózami. Těm se dá předcházet dobrou imunitou. Víte, jak vám některé známé houby mohou pomoci ve prospěch vašeho zdraví? Jedna z mnoha, která se nejenom hojně používá v kuchyni, ale i blahodárně působí na naše zdraví je

hlíva na stromě

HLÍVA USTŘIČNÁ (Pleurotus ostreatus), která kromě výborné

chuti má hlavně léčivé účinky. Není to lék, houba je zařazena do skupiny

potravinových doplňků.

§ Významnou složkou hlívy ústřičné pro naše zdraví jsou polysacharidy přírodního původu, tzv. beta – glukany. Tato složka je účinná pro zvyšování obranyschopnosti našeho organismu. Silně posiluje imunitu.

§ antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí.

§ Účinně pomáhá při cukrovce, nadměrnému cholesterolu a snižování krevního tlaku.

§ Hlíva ústřičná má vysoký obsah kyseliny listové, která pomáhá zvyšovat tvorbu červených krvinek.

letní procházka v lese

Odpradávna byly houby součástí lidské potravy. Léčivé vlastnosti hub jsou v léčitelství využívané též po tisíciletí. Čínská, indická a japonská medicína vždy využívala některé houby kvůli léčivým účinkům „biologicky aktivních látek“, které posilují náš organismus. I v současné době se stále intenzivně studují jejich léčivé účinky.