Víte, za kterých okolností by se nemělo cvičit?

Pravidelným cvičením se udržujeme v kondici. Pečujeme tak o své zdraví a děláme něco prospěšného pro tělo. Jenže někdy je toho už příliš, a tak bychom měli naslouchat potřebám těla nebo doporučení lékařů a dát si nějakou chvilku pauzu od drilu. Rozhodně je třeba vyvarovat se cvičení v některých situacích. Které to jsou?
stojan na čínky
·         Těhotenství (nebo porod) – jistě, samotné těhotenství sice není překážkou ve cvičení, ale všeho s mírou. V prvním trimestru je miminko nejvíce ohroženo, stejně tak poslední měsíc před jeho narozením. Proto v této době je vhodné snížit fyzickou aktivitu a vše probrat s lékařem. Po porodu je, podle odborníků, počkat minimálně dvanáct týdnů, než se vrátíme do fitness centra. Po šestinedělí je ale možné začít posilovat svaly pánevního dna, ale nezatěžovat břicho.
·         Pokud jste to s cvičením přehnali – přetažené svaly nejsou žádná sranda a rozhodně se nedají „rozcvičit“, odpočinek od posilování je tedy alespoň na 24 hodin nutný. Nikdy by se neměly zatěžovat stejné svaly dva dny za sebou.
·         Bujará noc nebo kocovina – kombinace se cvičením a poskakováním, to není dobré. Po náročné noci sice ranní trénink tělo nastartuje do dalšího dne, ovšem únava a žaludeční obtíže nejsou vhodnými společníky. Nejdřív je tedy nutné se pořádně vyspat a dostat se z kocoviny.
·         Úraz nebo bolesti – přepracovanost nebo bolesti krční páteře, to je důvod dát si několik dní odpočinek a poté začít opět cvičit. Pokud někomu vadí se ohnout nebo předklonit, je vhodné se vyhnout všem činnostem, které tuto nepříjemnou bolest způsobují. Je třeba také brát ohled na celkový zdravotní stav nebo jinému omezení. Rekonvalescence je vždy prvotní.
rozcvička mužů
Také horečka nebo celkové nachlazení či chřipka naznačují, že tělo bojuje s infekcí. Neměli bychom jej ještě více zatěžovat, nemá síly navíc. Odpočinek v klidu domova, a odpuštění fyzických aktivit, pomohou dostat se zpět do formy. Při horečce je stejně trénink méně efektivní, protože tepová frekvence je vyšší než obvykle.