Rakytníková marmeláda – velmi zdravá a chutná přísada k palačinkám

Rakytník řešetlákový je docela nenápadný keř s oranžovo červenými plody, podobnými bobulím jeřabin. V některých oblastech světa je považován za elixír mladosti a účinný léčebný prostředek, například v Rusku se mu zlidověle přezdívá „severský citron“ nebo „zázrak Sibiře“.

Rakytníkový zázrak můžeme přičíst zejména složení plodů, kde nalezneme velké množství provitamínu A, tedy přírodní látky, z níž si naše tělo vytváří vitamín A. Těm z vás, kteří o vitamínu A toho mnoho neví, bychom mohli naznačit, že přírodní provitamín A, který se nachází ve větším množství např. v mrkvi, v červených paprikách, červené řepě a červeném zelí, je pro organismus netoxický a tělo si vždy z něho vytvoří dostatek vitamínu A – mimochodem nepostradatelné látky pro naše zdraví. Ovšem budete-li užívat potravinové doplňky přímo s vitamínem A, můžete se jím i nebezpečně předávkovat. Kupříkladu kdybyste snědli naráz medvědí játra, kde je vitamínu A, velmi mnoho, mohlo by vás to usmrtit.

rakytník řešetlákový

V rakytníku lze objevit i vitamín C a další základní vitamíny B, E a K. Obsahuje i sloučeniny, s nimiž si vytváříme serotonin, potřebný pro správné fungování mozku a nervové soustavy. Některé látky v rakytníku působí jako silné antioxidanty, které brzdí stárnutí buněk, a chrání před rakovinným bujením.

plody rakytníku

Jak konzumovat rakytník

Velmi dobrou volbou jsou rakytníkové marmelády nebo sirupy, jsou-li vyráběny bez konzervačních činidel a neobsahují-li bílý rafinovaný řepný cukr. A pochopitelně bychom se měli zajímat i o původ jeho pěstování, v ekologických podmínkách, stanovených předpisy pro BIO kvalitu, kdy pěstitelé nesmí používat pro ošetřování rostlin herbicidní a pesticidní jedy.

Rakytníková marmeláda je velmi výživná a chutná a lze ji využít například pro potírání palačinek, v kombinaci s kysanou smetanou či jogurtem. Můžete ji prostřídat na palačinky s marmeládou rybízovou a švestkovými nebo hruškovými povidly.