Často nám připadá, že se někteří naši spoluobčané sami připravují o důstojnost, kterou jim nadělili při narození. Ovšem není to tak úplně pravda, že bychom se měli stydět před ostatními. Hned vedle přes hranice, co by kamenem kostelníkův Honzík dvakrát dohodil, je totiž úplně stejná verze pantáty, který nadává na sociálních sítích na zkorumpovanou vládu a justici. Je to celkově o vnímání světa.
Lidé, kteří vykřikují: „Proč volila jenom Praha senátora za celou republiku?!“ by se možná měli vrátit do základní školy nebo si minimálně pustit poslední týden reportáží, které dostatečně dobře vysvětlovaly volbu. Třeba to, že jedna třetina senátorů se obměňuje každé dva roky, a tedy, logicky, bude volit jenom určitý počet volebních okrsků, je asi jedna z informací, která těmto lidem utekla. Ovšem naprosto stejný problém řeší v Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku, Francii – zkrátka všude jsou jednoduché mysli. Teď je trochu egoistické tvrdit, že ti, kdo tento článek čtou (nebo snad i píší) jsou někde na výši. To vůbec ne. Ovšem rozdíl v tom všem je, že normální člověk si nejdříve informaci alespoň vyhledá na internetu a neztrapňuje se na veřejnosti takovýmito výroky.
Valná většina hoaxů pochází ze zahraničí, zde jsou pouze přefiltrovány skrze SPD a podobné hlouposti, takže se tak nějak dostanou v jakési formě i na český internet. Ovšem ty hoaxy také pocházejí ze zahraničí. Šíří se totiž hlavně přes „vlastenecké“ weby a alternativní pravdy a podobné. Nějaký pomatenec ve Francii vytvoří nějaký pamflet a sdílejí to až do Česka. To je holt smutný osud. To, že si někdo nevyhledá zdroj nebo se, pokud se mu nechce dělat vlastní průzkum, nepřihlásí k odběru nějakých skupin, které to udělají za něj, tak je to potom jeho smůla. Často by se totiž dalo řadě trapasů předejít. Zase na té jednodušší straně existuje argument, který neprostřelí ta největší pravda pravdoucí – „No tak to není pravda, ale mohla by být“.