Zpráva: Žádný signál


V plném proudu je přechod digitálního vysílání na DVB-T2. Některé z programů tak již na starší typy přijímačů nenaladíme. Nejvýrazněji změnu pocítili diváci ČT Sport nebo malí diváci ČT Déčka, kteří se na své oblíbené programy podívají již jen na přístrojích s kodekem HEVC.
rádiová věž.jpg

Co znamená HEVC?

Jedná se o název kodeku, který umí rozkódovat obraz i zvuk vysílaný sítí DVB-T2. O příchodu tohoto kodeku se vědělo již pár let, ale oficiální rozhodnutí o jeho využití padlo až v roce 2017, kdy Evropský parlament uvolnil k vysílání i pásmo o 700 MHz.

Velkého zklamání se tak dočkali všichni spotřebitelé, kteří s koupí přijímače nebo set-top-boxu neváhali a zakoupili si jej již před několika lety. V té tobě se předpokládalo, že nová síť DVB-T2 bude využívat kodek MPEG-4. Nestalo se. Starší přijímače s tímto kodekem tak současné vysílání nerozkódují a stejně jako všichni ostatní si i tito diváci musí pořídit nové set-top-boxy nebo televize s kodekem HEVC.
set-top boxy.jpg

Můžete i dnes udělat špatný kup?

Ano i ne. České radiokomunikace mají totiž možnost prověřené přístroje certifikovat. Výrobci a dovozci toho využívají ve velkém. Z tohoto důvodu je většina set-top-boxů na českém trhu označena zlatou certifikační nálepkou a necertifikovaný výrobek tak vlastně ani nekoupíte, i když by mohl být stejně funkční. U televizí je situace obdobná. Přesto se při nákupu můžete dívat po zlaté nálepce od CRA se slovy: „DVB-T2 OVĚŘENO.“ Cena nových set-top-boxů se pohybuje v rozmezí 600,- až 2500,- korun a ceny nových televizí začínají okolo 3000,- v závislosti na velikosti obrazovky, výrobci a vlastnostech.

Při nákupu elektrospotřebičů více než kde jinde platí, že by ji měl člověk kupovat, až když ji opravdu chce vyměnit za lepší výrobek. Vývoj technologií jde velmi rychle dopředu a dnes nejmodernější výrobek může být za dva roky, kdy se očekává úplné vypnutí DBT-T, již zastaralý. Rada na závěr se zdá jednoduchá. Pokud jste se svou televizí spokojeni, vyberte si k ní třeba jen levnější typ set-top-boxu a nákup nové moderní televize odložte do doby, až si ji opravdu sami budete chtít koupit. Samozřejmě, pokud jdete rovnou do nákupu nové televize, vězte, že by vám měla s DVB-T2/HEVC sloužit řadu let. Další otázkou do budoucna zůstává, zda se bude vyvíjet rozlišení vysílaného signálu tak, aby uspokojil a byl vhodným zdrojem i pro přístroje přehrávající nejen ve Full HD, ale i v nejnovější Ultra HD kvalitě.

3/5 - (3 votes)